czwartek, 21 stycznia 2016

Czy można ufać temu, kto zmienia zdanie? Kilka słów o nowej Piramidzie zdrowego żywienia i aktywności fizycznejWczoraj, tj. 20.01.2016r. odbył się I Narodowy Kongres Żywieniowy, gdzie przedstawiono nową Piramidę zdrowego żywienia. I cóż z tego? Otóż oficjalnie zmieniły się ogólne zasady prawidłowego żywienia dla ludności Polski. Jak się zmieniły? Oto krótka charakterystyka:
  •    Podstawą naszej diety powinny być warzywa i owoce (proporcja: warzywa i owoce=100%; warzywa 75%, owoce 25%)
  •    Aby ograniczyć spożycie soli należy używać świeżych i suszonych ziół, które również są źródłem cennych składników odżywczych
  •    Po rak kolejny podkreślono wagę regularnej aktywności fizycznej
Myślę, że owe zmiany są zrozumiałe i oczywiste, ale czy można ufać temu, kto często zmienia zdanie? Czy takie źródło informacji jest wiarygodne?
Zanim jednoznacznie odpowiem na to pytanie warto zwrócić uwagę, że dietetyka to nauka ciągłych zmian. Dlaczego? Bo opisuje co jest dobre dla człowieka, jeśli chodzi o dietę i styl życia. Te zaś podlegają ciągłym modyfikacjom, i tak np.:

  •  Żywność

o   Zmienia się jej skład na skutek przetwarzania, konserwowania, otrzymywania nowych odmian roślin, gatunków zwierząt o konkretnych cechach
  • Człowiek
o   Jego styl życia zmienił się znacząco przez ostatnie lata- inną cześć doby przeznacza na pracę, sen, inaczej spędza czas wolny itp.
o   Poprzez zmiany w dostępności  wielu produktów spożywczych zmienił się sposób żywienia
o   Na skutek wyżej wymienionych zmian pojawiły się nowe problemy zdrowotne: np. większy odsetek osób otyłych czy chorujących na cukrzycę
Ten krótki opis wskazuje na to jak bardzo trudnym zadaniem jest ułożyć jednolite zalecenia dla tak dynamicznie zmieniającego się układu: człowiek-żywność-żywienie. Dlatego też fakt modyfikacji  zaleceń żywieniowych jest jednoznacznym dowodem na to, że są one adekwatne do obecnego stanu rzeczy.
Czyż nie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz